Gelişmiş site aramamızı kullanın. Uygun yedek parçaları kolay ve rahat bulun

Arama Yöntemleri

Parça Adı : Dikiz aynası, Debriyaj seti, Amortisör vb.

Araç Markası : Ford, BMW, Citroen, Mercedes vb.

Araç Modeli : Fiorino, Berlingo, Connect, 316i vb.

Parça Markası : Eurocraft, Bosch, Valeo, BSG, DJ Parts vb.

Parça Kodu : 99-999-022 , 44-888-456 , 77-884-645

Esnek Arama : Fiat Fiorino 1.3 Fren Disk Balata

Kapat
Sayfa Yükleniyor
Sayfa Yükleniyor

Lütfen bekleyiniz..

ALIŞVERİŞ SEPETİ
Sepetinizde 0 adet ürün bulunuyor.
VEYA

Garajınıza ulaşamıyoruz.
Garajınıza erişmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Ürün Bulunamadı !

Anasayfaya Dön

Aradığın ürünü bulamamana üzüldüm. Bize bunu raporlar mısın ?

Kendimizi geliştirmek istiyoruz. Bize destek olursan çok minnettar kalırız.

İletişim Kanallarımız

Ayna Mahruti

Ayna Mahruti ya da Ayna Mahruti Dişlileri, aralarında 90 derece olan iki eksenin hareketiletimini sağlamakta görevli olan dişli diferansiyel parçalardır. Eksenler arasında yer alan 90 derecelik bu açı uygulama sistemine göre farklılık gösterebilmektedir. Şanzımandan çıkan hareket, pinyon yani mahruti dişli üzerinden ayna dişliye aktarılır. Ayna dişli, diferansiyel gövdesine yataklanmış haldedir ve dişli kafesi ile tek parça halindedir, dönüş hareketini dişli kafesine iletir. 

Ayna Mahruti Neden Kırılır?

Ayna mahruti, araç içerisinde hareket kabiliyeti veren ve aynı zamanda tekerleklerin sistemini kontrol eden bir dişlidir. Araca kaldırabileceğinden daha fazla bir yük yüklendiği zaman ayna mahruti dişlisi kırılması meydana gelir. Bu gibi durumlarda dişli aşırı ağırlığı kaldıramaz ve birbirine sürterek kırılma meydana gelir. 

Ayna mahruti dişlisi kırılması aracın fazla yüklenmesi dışında tekerlek boyutları ile de alakalı bir durumdur. Mahruti belirli bir tekerlek boyutuna göre ayarlanmaktadır. Bu nedenle tekerlek boyutunun büyütülmesi halinde ayna mahruti dişlileri birbirine sürtünerek kırılma meydana getirebilir. 

Arızalı Ayna Mahruti Değişmezse Ne Olur?

Ayna Mahruti Dişlilerinin arızaları sonucunda değiştirilmemesi durumlarında araçta farklı sorunlar ortaya çıkar. Bunlar;

  • Tekerlek boyutunun büyütülmesi halinde ayna mahruti değiştirilmez ise dişli zaman içerisinde zarar görecektir. Uygun boyutta olmaması nedeniyle tekerleği döndürmekte zorlanacak ve aracın hareket yapmasına neden olacaktır.

  • Aracın son sürat kullanım hızında düşme yaşanabilir. Aynı zamanda doğru bir dönüş sağlamadığı için kilometre göstergesinde şaşma meydana gelebilir.

  • Tekerlek büyüklüğünün artmasıyla birlikte vites atış aralıklarında da farlılık meydana gelecektir. Doğru ayna mahruti kullanılmazsa şanzıman ve motorun ömrü kısalmaktadır.

  • Ayna mahruti değişikliği yapılmaması halinde yakıt performansı düşecektir. 

Ayna Mahruti Fiyatları

Eğer aracınızda Ayna Mahruti ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, Otoparcasan.com'a girerek araç modelinize uygun yeni bir Ayna Mahruti siparişi verebilirsiniz. Ayna Mahruti Fiyatları ise arabanın modeline, üretim yılına ve markasına göre değişiklik göstermektedir. 

Yukarı Çık
hemen ara
Hemen Arayın
whatsapp destek
Whatsapp Destek
telegram destek
Telegram Destek

Destek hattımıza Hafta içi : 08:45 - 18:00 - Hafta Sonu : 08:45 - 15:00 aralığında dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Veya;

email destek
[email protected]

Mailimize talebinizi iletebilirsiniz. En kısa zamanda dönüş sağlayacağız.

support center YARDIM