Sayfa Yükleniyor
Sayfa Yükleniyor

Yükleniyor..

WhatsApp Destek Hattı

Sipariş

İade

Yukarı Çık Yukarı Çık
Garajınıza erişmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Garajınıza ulaşamıyoruz.
Garajınıza erişmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Garaj
Kapama Engellendi

Silindir Kapak Contası

Silindir Kapak Contası, silindir kapağı ile motor bloğu arasında yer alan ve sızdırmazlığı sağlayan sıcaklığa ve basınca dayalı ince bir eleman olan bir parçadır. Motor gücü silindir kapağı ve motor bloğunun birleştiği noktada üretilir. Bu birleşim noktasında yanma odaları vardır. Silindir kapak contası da bu birleşim bölgesinde yer alır, yağ, su ve kompresyon kaçaklarını önler.

 

Silindir Kapak Contası Neden Arızalanır?

En yaygın olanı motorun aşırı ısınmasıdır. Motor herhangi bir nedenle aşırı ısınırsa, silindir kapağı ile blok arasındaki termal genleşme, silindir kapak contası yüzeyini bir veya daha fazla silindir- etrafında genellikle ortada bulunan silindirleri- bozar. Silindir kapağı conta yüzeyinde oluşan bu aşınma yüzünden sıkıştırılan gazları veya soğutma suyu sızdırmaya başlar. Bu durum devam ettiği sürece conta hızla aşınır ve artık göz ardı edilemeyecek duruma gelene kadar durum daha da kötüleşir.

Silindir kapak contasının bu aşırı ısınma sorununu bulmak çok önemlidir, böylece sorunun büyümesi engellenebilir. Bakılacak yerler ise; devirdaim su pompası, radyatör ve alakalı hortumlardır. Motor soğutma suyu sızdırıyorsa, sızıntıların bulunması ve onarılması gerekir. Soğutma fanı çalışmadığı veya radyatör tıkandığı için motor çok ısınırsa, bu sorunların teşhis edilmesi ve onarılması gerekir. Aksi takdirde, motor aşırı ısınır ve silindir kapak contası tekrar arızalanabilir.

Son model motorların çoğunda artık silindir kapak contaları yüksek sıcaklıklara ve basınca karşı dayanıklıdır. Genellikle karbon kaplı çelik saclarla yapılırlar. Karbonun üzeri, motor bloğunun ve silindir kapağının bozulmaması için grafit ile kaplanmıştır. Bazı motorlarda iyi bir sızdırmazlık sağlayabilmek ve çalışma ömrünü uzatabilmek için metal silindir kapak contaları kullanılabilmektedir.

Motorda ilk çalıştırma veya ateşleme sorunları varsa, bu durum zamanla contadaki stresi artıracak ve arızalanmasına neden olacaktır. Ayrıca motorda oluşabilecek yanma sorunları motor pistonlarında çok zarar verecektir.

EGR valfi ve sistemi çalışmıyorsa, yakıtta çok fazla sıkıştırma veya yeterli okdan yoksa kendi kendine yanma olayı yani vuruntu meydana gelebilir. Vuruntu kıvılcım vurmasına neden olur, bu da motor yük altındayken veya hızlanırken tıkırtı sesi çıkarır.

Kısa yolculuklarda veya yoğun şehir trafiğinde araç kullanımından kaynaklı pistonların üst kısımlarında yanma odası içinde karbon birikintileri oluşur. Bu durumu önlemek için aracı yüksek devirlere çıkartarak bu karbon birikintilerini yakarak atmak gerekmektedir.

 

Silindir Kapak Contaları Arızaları Nelerdir?

Silindir kapak contası arızası her zaman motor ve sürücüsü için kötü bir haberdir. Bozulmuş bir silindir kapak contasının üç adet belirtisi vardır.

  1. Motor yağına su karışır
  2. Motor suyuna yağ karışır
  3. Soğutma suyu hortumları motor çalışırken aşırı derecede serttir.
  4. Radyatör kapağını açıp içerisine su koyulup motoru çalıştırıp gaz verildiğinde suyun kapaktan dışarı atması.

Bu durumların yanında sıkıştırma zamanında silindirlerden basınç kaçakları yanlış ateşleme, güç ve yakıt ekonomisi kaybına neden olduğu anlamına gelir. Silindir kapak contası soğutma sıvısını sızdırıyorsa, motor çalışmaz. Nedeni motorun hızlı bir şekilde aşırı ısınmasıdır. Sıkıştırma zamanındaki basınç kayıplarında ise araç ile sürüşe devam edilebilir ancak araçta önemli bir güç kaybı olduğunu fark edilir.

 

Silindir Kapak Contası ise arabanın modeline, üretim yılına ve markasına göre değişiklik göstermektedir.

Ürün Bulunamadı

Ürün Bulunamadı !

ANASAYFA

Aradığın ürünü bulamamana üzüldüm. Bize bunu raporlar mısın ?

Kendimizi geliştirmek istiyoruz. Bize destek olursan çok minnettar kalırız.

Garanti Belgeli Ürünler

Garanti Belgeli Ürünler

Ürünlerimizin tamamı Faturalı ve garantilidir.

14 Gün İçinde Kolay İade

14 Gün İçinde Kolay İade

Teslim aldığınız günden itibaren 14 iş günü içerisinde şartsız iade edebilirsiniz.

100% Uyumlu Parçalar

100% Uyumlu Parçalar

Seçilen araca listelenen parçalar %100 Uyumludur.

Ödeme Koruma Sistemi

Ödeme Koruma Sistemi

Satın almada kullanılan kart bilgilerini sistemimizde hiç bir şekilde bulundurmuyor ve saklamıyoruz.