Sayfa Yükleniyor
Sayfa Yükleniyor

Yükleniyor..

WhatsApp Destek Hattı

Sipariş

İade

Yukarı Çık Yukarı Çık
Garajınıza erişmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Garajınıza ulaşamıyoruz.
Garajınıza erişmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Garaj
Kapama Engellendi

Yakıt Deposu

Yakıt Deposu, motorun ihtiyacı olan yakıtı tutan ve buradanda motora gönderilmesini sağlayan parçadır. Yakıt Deposunun üst kısmında depo pompası bağlantıları, depodan motora giden yakıt hortumu ve yanmamış yakıtın depoya geri döndüğü başka bir hortum bulunur.

 

Yakıt Deposu Aracın Neresindedir?

Yakıt deposunun konumu aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterse de genellikle arka koltukların altında bulunur. Bazı araçlarda koltukların oturma kısmının sökülmesiyle yakıt deposuna ulaşılabilir. Bazı araçlarda ise koltuğun dayanak kısmının arkasında, bagaj kısmının içinde bulunur. Koltuğun altında olan depolar için söküm işlemini yapabilmek için öncelikle koltuğun sökülmesi gerekir. Koltuğun alt tarafında depoya ulaşan kısımda bir kapak bulunmaktadır. Bu kapağın cıvataları sökülerek çıkarılır. Altında deponun üst kısmı bulunur.

 

Yakıt Deposu Nasıl Sökülür?

Deponun sökülebilmesi için yakıt pompasına gelen elektrik kablosu çıkarılır. Yakıt hortumlarını çıkarırken dikkatli olmak gerekir çünkü akıntı yapabilir. Bir bez veya çaput yardımıyla sızmasına izin vermeden hortumlar sökülür. Ayrıca depoya yakıt eklemek için olan kısım da genellikle çıkarılırken yakıt tankıyla birlikte çıkarılması gerekmektedir. Çünkü deponun uzantısı şeklindedir, sökülemez.
Bazı depolarda ise şasenin altında bulunması sebebiyle depodan yakıt hortumlarını ve yakıt pompasının bağlantısı söküldükten sonra deponun bulunduğu konuma göre alt taraftan veya üst taraftan sökülüp çıkartılır.

 

Yakıt Deposu Arızası Nasıl Olur?

Yakıt depolarında arıza olabilecek kısımlar genellikle yakıt pompası, pompanın altında veya üstünde bulunan sızdırmazlık contası, yakıt hortumları veya pompaya gelen elektrik aksamla ilgili olabilir.
Düşünülenin aksine yakıt deposu arızaları içinde eskime ve küflenme genellikle meydana gelmez. Aracın darbe alması sonucunda yakıt depo tankı delinebilir. Bu durumda yine araç çevresinde yakıt kokusu duyulur. Yakıt Depo Contasının eskimesi durumunda veya yakıt hortumlarının arızası durumunda araç içine yakıt kokusu gelebilir. Yakıt pompası arızası durumunda göstergeler düzgün çalışmayabilir. Gerekli parçaların sökümü ve tankın çıkarılmasının ardından duruma göre bakımı, tamiri veya değişimi yapılır. Aynı şekilde tekrar yerine montajı yapılarak değişim tamamlanır.

 

Yakıt Deposu Fiyatları ise arabanın modeline, üretim yılına ve markasına göre değişiklik göstermektedir.

Ürün Bulunamadı

Ürün Bulunamadı !

ANASAYFA

Aradığın ürünü bulamamana üzüldüm. Bize bunu raporlar mısın ?

Kendimizi geliştirmek istiyoruz. Bize destek olursan çok minnettar kalırız.

Garanti Belgeli Ürünler

Garanti Belgeli Ürünler

Ürünlerimizin tamamı Faturalı ve garantilidir.

14 Gün İçinde Kolay İade

14 Gün İçinde Kolay İade

Teslim aldığınız günden itibaren 14 iş günü içerisinde şartsız iade edebilirsiniz.

100% Uyumlu Parçalar

100% Uyumlu Parçalar

Seçilen araca listelenen parçalar %100 Uyumludur.

Ödeme Koruma Sistemi

Ödeme Koruma Sistemi

Satın almada kullanılan kart bilgilerini sistemimizde hiç bir şekilde bulundurmuyor ve saklamıyoruz.