Gelişmiş site aramamızı kullanın. Uygun yedek parçaları kolay ve rahat bulun

Arama Yöntemleri

Parça Adı : Dikiz aynası, Debriyaj seti, Amortisör vb.

Araç Markası : Ford, BMW, Citroen, Mercedes vb.

Araç Modeli : Fiorino, Berlingo, Connect, 316i vb.

Parça Markası : Eurocraft, Bosch, Valeo, BSG, DJ Parts vb.

Parça Kodu : 99-999-022 , 44-888-456 , 77-884-645

Esnek Arama : Fiat Fiorino 1.3 Fren Disk Balata

Kapat
Sayfa Yükleniyor
Sayfa Yükleniyor

Lütfen bekleyiniz..

VEYA

Garajınıza ulaşamıyoruz.
Garajınıza erişmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Ürün Bulunamadı

Ürün Bulunamadı !

Anasayfa

Aradığın ürünü bulamamana üzüldüm. Bize bunu raporlar mısın ?

Kendimizi geliştirmek istiyoruz. Bize destek olursan çok minnettar kalırız.

İletişim Kanallarımız

Gaz Pedal Müşürü

Gaz Pedalı Müşürü ya da Gaz Pedalı Konum Sensörü, gaz pedalının hareketini voltaja çeviren parçadır. Kontrol ünitesi ECU, gaz pedalının konumuna göre gaz kelebeği elektrik motorunu kumanda ederek, gaz kelebeğini açar. Gaz kelebeğinin açılma miktarı, gaz pedalına basılma miktarıyla doğru orantılıdır. Gaz pedalı müşürü, gaz pedalına bağlı olan ve biri ana diğeri emniyet olarak kullanılan iki adet direnç pistinden oluşur. Bu iki direnç pistlerinden birinin arızalı olması durumunda, ECU motor torkunu sınırlandırmaksızın sağlam olan pisti kullanır, bazı araçlarda motor torku ve devri sınırlandırılabilir. Fren müşürü ile bunun kabul edilebilirliğini kontrol etmektedir. Her iki Potansiyometrenin de arızalı olması durumunda ECU gaz kelebeğinin açılmasını engellemektedir.

Motor kontrol ünitesi yani ECU, gaz pedalına ne kadar basıldığını algıladığında, sadece gaz kelebeğinin açılma açısını değiştirmez; buji ateşleme zamanlamasını, enjektörleri yakıt püskürtme miktarını ve eğer turbo varsa, turbo şarj basıncını da ayarlar.

Gaz pedalı müşürü, tipik bir elektronik sürüş sistemi örneğidir. Gaz pedalı müşürü bulunan arabalarda gaz teli yoktur. Pedal pozisyon bilgisi, elektrik telleriyle elektrik sinyali olarak iletilir. Gaz pedalı müşürü yanında elektronik gaz kelebeğinde de bir gaz kelebeği pozisyon sensörü bulunur. Böylece kontrol ünitesi, gaz pedalına basıldığında, gaz kelebeğinin ne kadar açıldığına bakar ve doğru çalıştığından emin olur.

Gaz Pedalı Müşürü Kaç Çeşittir?

İki farklı tip gaz pedalı konum sensörü kullanılmaktadır. Bunlar, Potansiyometreli yani değeri ayarlanabilen direnç pistli Tipte Gaz pedalı müşürü ile Manyetik Tip Gaz pedalı müşürüdür. 

Gaz Pedalı Müşürü Arızası ve Çözümü Nedir?

Gaz pedalı müşürünün iç yapısında iki adet direnç pisti birbirinden bağımsız olarak çalışır ve voltaj değerleri karşılaştırılarak gaz pedalı konumunun doğru ölçüldüğünden emin olunur. İki adet sensör kullanılmasının diğer sebebiyse, sensörlerden birinin arıza yapması durumunda diğerinin çalışmaya devam etmesi ve aracın bundan etkilenmemesini sağlamaktır. Arıza teşhisi için direnç pistlerinin direnç değerleri ölçülebilir. Gaz pedalı müşürü bozulduğunda, gaz pedalıyla birlikte komple değiştirilir.

Gaz Pedalı Müşürü Arızalanırsa Ne Olur?

  • Sürücü gösterge panelinde arıza lambası yanar,
  • Kısa bir süre motor rölantide çalışır ve diğer sensörün çalışmasını kontrol eder, diğeri sağlamsa, motor normal olarak çalışmaya devam eder,
  • Hızlı devir artışı engellenir,
  • Hız sabitleme sistemi çalışmaz.

Gaz Pedalı Müşürü Fiyatı

Eğer aracınızda Gaz Pedalı Müşürü ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, online yedek parça sitemiz Otoparcasan.com'a girerek araç modelinize uygun yeni bir Gaz Pedalı Müşürü siparişi verebilirsiniz. Gaz Pedalı Müşürü fiyatları ise arabanın modeline, üretim yılına ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Bütçenize en uygun ve en kaliteli Gaz Pedalı Müşürünü fiyat öncelikli olarak filtreleyerek bulabilir ve sepete ekleyerek Kargo Ücreti Ödemeden satın alabilirsiniz.

Garantili Yedek Parça

Garanti Belgeli Ürünler

Ürünlerimizin tamamı Faturalı ve garantilidir.

Kolay iade

14 Gün İçinde Kolay İade

Satın aldığınız ürünü ürün veya kutusu hasar görmediği taktirde 14 iş günü içerisinede hiçbir gerekçe göstermeden iade edebilirsiniz.

Uyumlu Yedek Parça

100% Uyumlu Parçalar

Seçilen araca listelenen parçalar %100 Uyumludur.

Ödeme Koruma Sistemi

Ödeme Koruma Sistemi

Satın almada kullanılan kart bilgilerini sistemimizde hiç bir şekilde bulundurmuyor ve saklamıyoruz.

Yukarı Çık
Whatsapp destek WhatsApp Destek