Sayfa Yükleniyor
Sayfa Yükleniyor

Yükleniyor..

WhatsApp Destek Hattı

Sipariş

İade

Yukarı Çık Yukarı Çık
Garajınıza erişmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Garajınıza ulaşamıyoruz.
Garajınıza erişmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Garaj
Kapama Engellendi

Çakmak

Çakmak ya da Araç İçi Çakmak, araçların ön konsolunda yer alır ve elektrik gücü ile ısıtılan bir üniteyi çalıştırmak üzere tasarlanmış oto elektrik sistemine dahil bir parçadır. Oto çakmağı, her ne kadar ateş yakmak için üretilmiş ve tasarlanmış olsa da standart bir konnektör olarak da kullanılabilir. Çakmak ekipmanını isteğe bağlı bir aksesuar olarak araç üzerine eklenebilir ya da dahili bir araç donanımı olarak sonradan satın alınarak araca montajı yapılabilir. Araç içi çakmak yeri, özellikle araç içi aydınlatmaları, fenerler, telefon şarj aletleri, soğutucular, fanlar ve lastik şişirme kompresörleri gibi cihazları rahatlıkla çalıştırabilir.

 

Araç İçi Çakmak Nasıl Kullanılır?

Silindir şekline sahip giriş yuvası ile bilinen araç çakmaklarının kullanımı da son derece kolaydır. Silindir içindeki metal halkalar, çakmağın düğmesine basıldığında rezistans ile temas ederek hızla ısınır. Yeterli sıcaklığa ulaşan çakmak, kendiliğinden dışarı çıkar. Oto çakmakları, araç içinde sigara içiciliğinin azalmasıyla birlikte daha farklı işler için de tercih edilmeye başlamıştır. 12 voltluk cihazlar ile uyum içinde kullanılabilen araba çakmakları; araç içi aydınlatmaları, fenerler, telefon şarj aletleri, soğutucular, fanlar ve lastik şişirme kompresörleri gibi cihazları rahatlıkla çalıştırarak araç sürücüsüne çok faydalı bir modül haline gelmiştir.

 

Araç Çakmağı Yeri Kullanılırken Neden 12 V Adaptörler Tercih Edilmelidir?

Araç çakmağı tıpkı diğer elektronik oto donanımlarında olduğu gibi sadece araç çalıştığında  yani kontak anahtarı açık konumda tutulduğunda aktif olur. Bu özellik, kısa devre kaynaklı yangınları engellemek ya da çocukların çakmak ile oynayıp kendine veya çevreye zarar verebilme ihtimalini önlemek için oldukça yerinde bir koruma mekanizması sağlar. Yeni nesil araçlarda bulunan oto çakmakları, genellikle çocukların ulaşamayacağı kapalı gözler ya da üniteler içine saklanır. Oto çakmak mekanizmalarının farklı şekillerde açılıp kapatılabilmesi de güvenliği artırıcı detaylar arasında yer alır. Sürüş esnasında yol koşullarından ya da aracın hızından kaynaklı olarak akü bağlantı elemanlarında aşırı gerilim dalgalanmaları meydana gelebilir. Bu nedenle, özellikle cep telefonu, laptop veya tablet gibi cihazları kullanırken daha stabil güç üreten 12 volt çıkışlı adaptörlerin tercih edilmesi önerilir.

 

Araç İçi Çakmak Fiyatları ise arabanın modeline, üretim yılına ve markasına göre değişiklik göstermektedir.

Ürün Bulunamadı

Ürün Bulunamadı !

ANASAYFA

Aradığın ürünü bulamamana üzüldüm. Bize bunu raporlar mısın ?

Kendimizi geliştirmek istiyoruz. Bize destek olursan çok minnettar kalırız.

Garanti Belgeli Ürünler

Garanti Belgeli Ürünler

Ürünlerimizin tamamı Faturalı ve garantilidir.

14 Gün İçinde Kolay İade

14 Gün İçinde Kolay İade

Teslim aldığınız günden itibaren 14 iş günü içerisinde şartsız iade edebilirsiniz.

100% Uyumlu Parçalar

100% Uyumlu Parçalar

Seçilen araca listelenen parçalar %100 Uyumludur.

Ödeme Koruma Sistemi

Ödeme Koruma Sistemi

Satın almada kullanılan kart bilgilerini sistemimizde hiç bir şekilde bulundurmuyor ve saklamıyoruz.