Sayfa Yükleniyor
Sayfa Yükleniyor

Yükleniyor..

WhatsApp Destek Hattı

Sipariş

İade

Yukarı Çık Yukarı Çık
Garajınıza erişmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Garajınıza ulaşamıyoruz.
Garajınıza erişmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Garaj
Kapama Engellendi

Ampül

Ampul, motorlu tüm taşıtlarda görünürlüğü sağlayan hayati elektrik aydınlatma parçasıdır. Ampuller her araç için farklı aydınlatma tasarımına ve ışık rengine sahip olabilirler. Araçların dış aydınlatma sisteminde far ampulleri, sis ampulleri, stop ampulleri ve park ampulleri yer almaktadır. Oto ampulleri, aracın marka ve modeline göre farklı duylarla çalışmaktadır. Bu nedenle aracın sürücüsü tarafından iyi tanınması gerekmektedir. Araç lambaları için alınacak en uygun ampul tipini araç kullanım kitapçığına ya da ampulü sökülerek üzerinde yazan ampul koduna bakarak öğrenilebilir.

 

 

Ampul Çeşitleri Nelerdir?

 

 • Araçlarda en sık kullanılan ampul tipleri, Xenon ampuller, H kodlu ampuller ve T10, T20, 93 tip ampul çeşitleridir.

 • H kodlu ampuller; uzun far, kısa far ve sis farında kullanılmaktadır. H1, H3, H4, H7, H8, H9, H10, H11, HB3, HB4, H27 kodları bulunmaktadır.

 • T10 ampul tipi araçların tavan aydınlatmasında, yan sinyallerinde, park ampullerinde, plaka aydınlatmasında ve bazı araç modellerinde 3. stop ampulü olarak kullanılmaktadır.

 • Tek duy ve çift duy olmak üzere iki tip olan T20 far ampulleri; gündüz farlarında, ön ve yan sinyallerde, arka park farklarında, stop farlarında, geri vites farında tercih edilmektedir.

 • Tek duylu 93 tip far ampulleri ise gündüz farları, ön ve arka sinyal farları, stop ve arka park farı, arka sis gibi farklı amaçlarda kullanılmaktadır.

 

 

Xenon Ampul Nedir?

 

Araçlarda en sık kullanılan ampul tipi, Xenon ampullerdir. Bunlar H kodlu ampuller ve T10, T20, 93 tip ampul çeşitleridir. Günümüzde yeni nesil far tipi olan Xenon ampul çeşitleri, normal far ampullerine göre 3 kat daha fazla ışık yayabilme özelliğine sahiptir. Klasik halojen ampullerin harcadığı gücün yarısı kadar enerji harcayan Xenon farlar bu özellikleriyle tasarruflu ampuller sınıfına da girmektedir.

 

Xenon farların özellikleri şu şekildedir:

 

 • Her araca takılabilir.

 • Net bir görüş alanı sağlar.

 • Gözü yormaz ve güvenli bir sürüş imkânı verir.

 • Göz kamaştırmaz.

 • Karanlıkta araç kullanırken yol kenarları daha net görünür.

 • Uzun ömürlüdür.

 

Eğer araca Xenon far taktırmak düşünülüyorsa, far camlarının temiz ve lekesiz olmasına özen gösterilmelidir. Bu ampul tipi ile kaliteli bir aydınlatma elde etmesi için far camlarının kirli ve paslı olmaması gerekir. Eski far camlarının da aracınızın marka ve modeline uygun yedek parça ile yenilenmesi gerekmektedir.

 

 

Halojen Ampul Nedir?

 

En eski far tiplerinden biri olan Halojen Ampul akkor ampulün daha gelişmiş versiyonunu temsil eder. Halojen kelimesi esasında periyodik cetveldeki 7A grubu elementlerini temsil eder. Elektronegatifliği yüksek olan halojenler; flor, klor, astatin, brom ve iyot olmak üzere toplamda beş farklı elementten oluşuyor. Ancak halojen ampullerde sadece brom ve iyot elementleri kullanılır. Bunun sebebi ise ampul içinde ışık oluşmasını sağlayan tungsten filamanının kırılmasını ve ampul içindeki kararmayı önlemeleridir.

 

Günümüzde hala kullanılan ve en eski araba ampulü tipi olan halojen ampullerinin birçok özelliği bulunuyor:

 

 • Üretimleri kolay olan halojen farlar diğer aydınlatma çeşitlerine göre daha az maliyete sahip. Bu da çoğu aracın farlarında ve iç lambalarında halojenlerin tercih edilmesine neden oluyor.

 • Halojen ampuller tıpkı ev ampulleri gibi elektrik akımının ince bir filamanı ısıtmasıyla ışık ürettiği için elle dokunulamayacak kadar yüksek ısı üretiyor.

 • Halojen ampuller parlak olmadıkları için daha fazla elektrik tüketimine neden olurlar. Bu da verimlilik amacıyla farklı teknolojiler geliştiren otomobil üreticileri tarafından giderek daha az tercih edilmesine neden olmuştur.

 • Sarı bir renk tonuna sahip olan halojen ampuller genellikle 3000K civarında renk sıcaklığına sahiptir.

 • Yaklaşık 1500 lümen değerine sahip oldukları için diğerlerine göre daha az aydınlatırlar. Halojen ampuller Xenon ve LED farlara kıyasla daha az ışık yaydığı söylenebilir.

 

 

En İyi Far Ampul Rengi Hangisidir?

 

Araçlarda far ampulünün rengi, ampulün kullanım alanına göre değişmektedir. Far ampullerinde renk sıcaklığı Kelvin cinsinden ölçülmektedir. Renk sıcaklığı ne kadar yüksek olursa ampul ışığında görünürlük o kadar azalmaktadır.  Araçlarda 5000K beyaz ışık, 5000K sarı ışık, 4300K OEM ışık, 6000K kristal beyaz ışık en sık kullanılan ampul renkleridir. Sis, kar, yağmur ve fırtınalı günlerde 5000K sarı ışık idealdir. 4300K gün ışığı ampul rengidir. 5000K beyaz ışık, gözü yormayan en iyi far ampul rengidir. 6000K far ampulü beyaz-mavi tonları arasında ve algılanabilir en yüksek Kelvin değerine sahip ampuldür ve Xenon farların Kelvin değeri ile aynıdır. Gece yolculuklarında en iyi görüş sağlayan 6000K far ampulüdür.

 

 

Eğer aracınızda Abs Sensörü ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, Otoparcasan.com'a girerek araç modelinize uygun yeni bir Abs Sensörü siparişi verebilirsiniz.

 

Abs Sensör Fiyatları ise arabanın modeline, üretim yılına ve markasına göre değişiklik göstermektedir

Ürün Bulunamadı

Ürün Bulunamadı !

ANASAYFA

Aradığın ürünü bulamamana üzüldüm. Bize bunu raporlar mısın ?

Kendimizi geliştirmek istiyoruz. Bize destek olursan çok minnettar kalırız.

Garanti Belgeli Ürünler

Garanti Belgeli Ürünler

Ürünlerimizin tamamı Faturalı ve garantilidir.

14 Gün İçinde Kolay İade

14 Gün İçinde Kolay İade

Teslim aldığınız günden itibaren 14 iş günü içerisinde şartsız iade edebilirsiniz.

100% Uyumlu Parçalar

100% Uyumlu Parçalar

Seçilen araca listelenen parçalar %100 Uyumludur.

Ödeme Koruma Sistemi

Ödeme Koruma Sistemi

Satın almada kullanılan kart bilgilerini sistemimizde hiç bir şekilde bulundurmuyor ve saklamıyoruz.